Menu
1958
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 10 72.86
* Lightweight 250cc T. Provini MV 10 76.89
Junior 350cc J. Surtees MV 7 93.97
Senior 500cc J. Surtees MV 7 98.63
* Sidecar 500cc W. Schneider/H. Strauss BMW 10 73.01
* Clypse CourseŊJ
1957
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc T. Provini Mondial 10 73.69
* Lightweight 250cc C.C. Sandford Mondial 10 75.8
Junior 350cc R. McIntyre Gilera 7 94.99
Senior 500cc R. McIntyre Gilera 8 98.99
* Sidecar 500cc F. Hillebrand/M. Grunwald BMW 10 71.89
* Clypse CourseŊJ
1956
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 9 69.13
* Lightweight 250cc C. Ubbiali MV 9 67.05
Junior 350cc T.K. Kavanagh Moto Guzzi 7 89.29
Senior 500cc J. Surtees MV 7 96.57
Junior Clubman's B.D. Codd BSA 3 82.02
Senior Clubman's B.D. Codd BSA 3 86.33
* Sidecar 500cc F. Hillebrand/M. Grunwald BMW *9 70.03
* Clypse CourseŊJ
1955
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 9 69.67
* Lightweight 250cc W.A. Lomas MV 9 71.37
Junior 350cc W.A. Lomas Moto Guzzi 7 92.33
Senior 500cc G.E. Duke Gilera 7 97.93
* Junior Clubman's J. Buchan BSA 9 68.23
* Senior Clubman's W.E. Dow BSA 9 70.73
* Sidecar 500cc W. Schneider/H. Strauss BMW 9 70.01
* Clypse CourseŊJ
1954
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc R. Hollaus NSU 10 69.57
Lightweight 250cc W. Haas NSU 3 90.88
Junior 350cc R.W. Coleman AJS 5 91.51
Senior 500cc W.R. Amm Norton 4 88.12
Junior Clubman's P. Palmer BSA 4 81.83
Senior Clubman's A. King BSA 4 85.76
* Sidecar 500cc E.S. Oliver/L. Nutt Norton 10 68.87
* Clypse CourseŊJ
1953
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc R.L. Graham MV 3 77.79
Lightweight 250cc F. Anderson Moto Guzzi 4 84.73
Junior 350cc W.R. Amm Norton 7 90.52
Senior 500cc W.R. Amm Norton 7 93.85
Junior Clubman's D.T. Powell BSA 4 80.17
Senior Clubman's R.D. Keeler Norton 3 84.14
1000cc Clubman's G.P. Douglas Vincent HRD 4 81.54
1952
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc C.C. Sandford MV 2 75.54
Lightweight 250cc F. Anderson Moto Guzzi 4 83.82
Junior 350cc G.E. Duke Norton 7 90.29
Senior 500cc H.R. Armstrong Norton 7 92.97
Junior Clubman's E. Housley BSA 4 78.92
Senior Clubman's B.J. Hargreaves Triumph 4 82.45
1951
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc W.C. McCandless Mondial 2 74.85
Lightweight 250cc T.L. Wood Moto Guzzi 4 81.39
Junior 350cc G.E. Duke Norton 7 89.9
Senior 500cc G.E. Duke Norton 7 93.83
Junior Clubman's B.G. Purslow BSA 4 75.36
Senior Clubman's I.K. Arber Norton 4 79.7
1950
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc D. Ambrosini Benelli 7 78.08
Junior 350cc A.J. Bell Norton 7 86.33
Senior 500cc G.E. Duke Norton 7 92.27
Lightweight Clubman's F. Fletcher Excelsior 3 66.89
Junior Clubman's B.A. Jackson BSA 4 74.25
Senior Clubman's P.H. Carter Norton 4 75.6
1000cc Clubman's A. Phillip Vincent HRD 4 78.58
1949
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc M. Barrington Moto Guzzi 7 77.96
Junior 350cc F.L. Frith Velocette 7 83.15
Senior 500cc H.L. Daniell Norton 7 86.93
Lightweight Clubman's C.V. Taft Excelsior 2 68.1
Junior Clubman's H. Clarke BSA 3 75.81
Senior Clubman's G.E. Duke Norton 3 82.97
1000cc Clubman's D.G. Lashmar Vincent HRD 3 76.3
1948
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc M. Cann Moto Guzzi 7 75.18
Junior 350cc F.L. Frith Velocette 7 81.45
Senior 500cc A.J. Bell Norton 7 84.97
Lightweight Clubman's M.V. Lockwood Excelsior 3 64.93
Junior Clubman's R.J. Hazlehurst Velocette 4 70.33
Senior Clubman's J.D. Daniels Vincent HRD 4 80.51
1947
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc M. Barrington Moto Guzzi 7 73.22
Junior 350cc A.R. Foster Velocette 7 80.31
Senior 500cc H.L. Daniell Norton 7 82.81
Lightweight Clubman's W. McVeigh Triumph 3 65.3
Junior Clubman's D. Parkinson Norton 4 70.74
Senior Clubman's E.E. Briggs Norton 4 78.67
PXSO`PXSUN͑QŊJÒ~
1939
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc E.A. Mellors Benelli 7 74.25
Junior 350cc S. Woods Velocette 7 83.19
Senior 500cc G. Meier BMW 7 89.38
1938
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc E. Kluge DKW 7 78.48
Junior 350cc S. Woods Velocette 7 84.08
Senior 500cc H.L. Daniell Norton 7 89.11
1937
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc O. Tenni Moto Guzzi 7 74.72
Junior 350cc J. Guthrie Norton 7 84.43
Senior 500cc F.L. Frith Norton 7 88.21
1936
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc A.R. Foster New Imperial 7 74.28
Junior 350cc F.L. Frith Norton 7 80.14
Senior 500cc J. Guthrie Norton 7 85.8
1935
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc S. Woods Moto Guzzi 7 71.56
Junior 350cc J. Guthrie Norton 7 79.14
Senior 500cc S. Woods Moto Guzzi 7 84.68
1934
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc J.H. Simpson Rudge 7 70.81
Junior 350cc J. Guthrie Norton 7 79.16
Senior 500cc J. Guthrie Norton 7 78.01
1933
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc S. Gleave Excelsior 7 71.59
Junior 350cc S. Woods Norton 7 78.08
Senior 500cc S. Woods Norton 7 81.04
1932
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc L.H. Davenport New Imperial 7 70.48
Junior 350cc S. Woods Norton 7 77.16
Senior 500cc S. Woods Norton 7 79.83
1931
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc G.W. Walker Rudge 7 68.98
Junior 350cc P. Hunt Norton 7 73.94
Senior 500cc P. Hunt Norton 7 77.9
1930 icJunior 350ccɏoꂵPTʁFss|Xɓ{loj
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc J. Guthrie AJS 7 64.71
Junior 350cc H.G. Tyrell-Smith Rudge Whitworth 7 71.08
Senior 500cc W.L. Handley Rudge Whitworth 7 74.24
1929
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc S.A. Crabtree Excelsior 7 63.87
Junior 350cc F.G. Hicks Velocette 7 69.71
Senior 500cc C.J.P. Dodson Sunbeam 7 72.05
1928
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc F.A. Longman OK Supreme 7 62.9
Junior 350cc A. Bennett Velocette 7 68.65
Senior 500cc C.J.P. Dodson Sunbeam 7 62.98
1927
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc W.L. Handley Rex-Acme 7 60.3
Junior 350cc F.W. Dixon HRD 7 67.19
Senior 500cc A. Bennett Norton 7 68.41
1926
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc C.W. Johnston Cotton 7 63.2
Junior 350cc A. Bennett Velocette 7 66.7
Senior 500cc S. Woods Norton 7 67.54
1925
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight W.L. Handley Rex-Acme 4 53.45
Lightweight 250cc E. Twemlow New Imperial 6 57.74
Junior 350cc W.L. Handley Rex-Acme 6 65.02
Senior 500cc H.R. Davies HRD 6 66.13
Sidecar 500cc L. Parker Douglas 4 55.22
1924
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight J.A. Porter New Gerrard 3 51.2
Lightweight 250cc E. Twemlow New Imperial 6 55.44
Junior 350cc E. Twemlow New Imperial 6 55.67
Senior 500cc A. Bennett Norton 6 61.64
Sidecar 500cc G.H. Tucker Norton 4 51.31
1923
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc J.A. Porter New Gerrard 6 51.93
Junior 350cc S. Woods Cotton 6 55.73
Senior 500cc T.M. Sheard Douglas 6 55.55
Sidecar 500cc F.W. Dixon Douglas 3 53.15
1922
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc G.S. Davison Levis 5 49.89
Junior 350cc T.M. Sheard AJS 5 54.75
Senior 500cc A. Bennett Sunbeam 6 58.31
1921
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc E. Williams AJS 5 52.11
Senior 500cc H.R. Davies AJS 6 54.49
1920
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc C. Williams AJS 5 40.74
Senior 500cc T.C. de la Hay Sunbeam 6 51.48
PXPT`PXPXN͑PŊJÒ~
1914
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc E. Williams AJS 5 45.58
Senior 500cc C.G. Pullin Rudge 6 49.49
1913
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc H. Mason NUT 6 43.75
Senior 500cc H.O. Wood Scott 7 48.27
1912
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc W.H. Bashall Douglas 4 39.65
Senior 500cc F.A. Applebee Scott 5 48.69
1911
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc P.J.Evans Humber 4 41.45
Senior 500cc O.C. Godfrey Indian 5 47.63
1910
Class Name Machine Laps Mph
Open C.R. Collier Matchless 10 50.63
Short CourseŊJ (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)
1909
Class Name Machine Laps Mph
Open H.A. Collier Matchless 10 49.01
Short CourseŊJ (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)
1908
Class Name Machine Laps Mph
Single Cylinder J. Marshall Triumph 10 40.4
Multi Cylinder H. Reed Dot Twin 10 38.5
Short CourseŊJ (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)
1907
Class Name Machine Laps Mph
Single Cylinder C.R. Collier Matchless 10 38.22
Multi Cylinder H.R. Fowler Norton 10 36.22
Short CourseŊJ (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)
ss|X DҁE}VEώiPXOV`PXTWNj